Video Yönetim Sistemi Sberbank 4

Video Yönetim Sistemi-Macroscop Bir Başarı Hikayesi

Video Yönetim Sistemi Nedir?

Video yönetim sistemi ya da İngilizcesi ile Video Management System (VMS) nedir? Kurum ve kuruluşların güvenliklerini sağlamak için başvurduğu yöntemlerin başında sıklıkla tesislerini güvenlik kameraları ile donatmak gelmektedir. Kamera sayısı arttıkça bu cihazların ürettiği video yığınlarının yönetilmesi zorlaşır. Bu yüzden video yönetimi yazılımlar üretilmiştir. Kameraların izlenmesini, yönetilmesini, arşivlenmesini ve daha bir çok işlemi bir sistematik dahilinde gerçekleştiren bu yazılımlar ve ilave bileşenleri "Video Yönetim Sistemi" olarak adlandırılmıştır.

Video Yönetim Sistemi Macroscop için Bir Başarı Örneği: Sberbank

Rusya Sberbank Bankası şubelerinde yer alan 1135 kameranın yönetimi için de kesinlikle bir video yönetim sistemi gerekmekte idi.
Sberbank dünya çapında 33., Avrupa'da 3., Rusya ve Doğu Avrupa'da ise 1. sırada büyüklüğe sahip bir bankadır. Sberbank'ın Rusya Chelyabinsk bölgesinde yer alan 35'ten fazla şubesinde tüm kameralar Macroscop Video Yönetim Sistemi tarafından yönetilmektedir.

Her bir şubenin kendi izleme merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Sberbank Genel Merkez Ofisi yetkililerinin video kayıtlarına erişim yetkileri bulunmaktadır. Kameralar müşterilerin, ATM cihazların, personel faaliyetlerinin ve nakit işlemlerinin güvenliğini sağlamaktadır. Video sistemi kasiyer faaliyetlerini kontrol altında tutacak ve müşteri hizmeti kalitesini sağlayacak şekilde nakit bölgelerine odaklı tasarlanmıştır.

Bankacılık sektöründe CCTV sistemlerinin kurulumu ayrı bir itina ve maksimum seviyede güvenlik gerektirir. Sberbank örneğinde sistemin her bir şubede kurulmasına ek olarak merkezde de bir gözlemleme sisteminin kurulması sağlandı. Macroscop yazılımı bu isteklerin hepsini başarıyla karşılamıştır.

Sistemi kuran "ITC OT" şirketi uzmanlarının yorumları şu şekildedir:

"Macroscop tarafından kurulan sistemin son hali oldukça uyumlu, düzgün ve çabuk çalışan bir sistemdi. Banka tesislerinin tamamı güvenlik görevlilerince eşzamanlı olarak izlenebilirken başlarındaki güvenlik amiri de Macroscop ücretsiz mobil uygulamaları ile sisteme erişebiliyordu.  Sistem kurulduğu günden beri ciddi bir sorun veya arıza vermeden çalışmaktadır. Sadece bir kez Macroscop'un bir üst sürümüne geçiş yaparken sorunla karşılaştık fakat Macroscop teknik destek servisi çok çabuk ve nazik bir şekilde bize yardımcı oldu. Genel anlamda video izleme sistemi oldukça stabildir. Macroscop geliştiricileri de düzenli olarak yeni özellikler ve seçenekler geliştirmekte ve bize ücretsiz olarak sunmaktadır. "

Video Yönetim Sistemi Sberbank Video yönetim sistemi Sberbank 2 Video yönetim sistemi Sberbank 3
Sayfamızı paylaş...