H.264 İle Sunucuların Donanımsal Kaynak Gereksinimlerinden Nasıl Tasarruf Edilir?

Günümüzde teknolojinin eriştiği yüksek çözünürlük seviyesi ile video izleme sistemlerinde kullanılmaya başlanan Full HD, 4K vb. kameraları beraberinde devasa video büyüklükleri getirmektedir. Yüksek çözünürlük, netlik, dijital zumlama gibi özellikler birer artı nitelik olarak önümüze çıkarken depolama alanı olarak ihtiyaç duyulan alan büyüklükleri son kullanıcıların kimi zaman canını sıkabilecek ölçülerde olabilecektir.

Fiber kablolar ile dizayn edilmiş bir altyapıda bu hacimdeki video büyüklüklerinin transferi daha az sorun teşkil ederken daha zayıf ağlarda transferin mümkün olmaması veya düşük kalite ve hızlarda olması gibi sonuçlar karşımıza çıkabilecektir. İşte tam burada da yardımımıza koşan yine teknolojinin kendisi olmaktadır. Her geçen gün büyük veri yığınlarının sıkıştırma algoritmaları ile daha küçük dosyalar haline getirilmesi böylece hem depolama anlamında hem de ağ üzerinden transfer anlamında daha az yer tutmaları sağlanabilmektedir.

Günümüzde bu sıkıştırma algoritmalarından en revaçta olanlarından biri H.264 sıkıştırmasıdır. Bu algoritma daha düşük depolama ve transfer büyüklüğü gereksinimi fakat daha yüksek görüntü kalitesi sunmaktadır. Bu sayede daha küçük bir bant genişliği ve video arşivleri için daha az sayıda harddisk gereksinimi doğmaktadır. Tüm bu faydalarına rağmen H.264’ün kullanımı donanımsal ekipmanlara biraz daha fazla baskı oluşmasına da neden olur.

H.264’ün donanımsal kaynaklara etkisi

Bir IP video izleme sisteminin bant genişliği ihtiyacı daha tasarım aşamasında iken ele alınmalıdır. Bir ağ üzerinde çok sayıda IP kameranın kullanılması, ki bunlar megapiksel ise, görüntülerin yayınlanmasında kesintilerin olmasına neden olabilir.  Hatta bu durum izlenecek veya arşivlenecek görüntülerde veri kayıplarının olması ile sonuçlanabilir.  H.264 sıkıştırması yüksek çözünürlükte ve büyüklükte video akışlarının transferi için bir çözüm olarak gelmektedir. Fakat modern bir sıkıştırma formatı bu şekilde video işleminin tüm faydalı yönlerine rağmen bu işlem yüksek hızlı bilgisayarlar için bile sorun haline dönüşebilir.  Ayrıca donanımlar üzerinde kullanılacak video izleme yazılımı da bu sorunun bir parçası haline gelebilir. Bu yüzden sunucular üzerindeki yükün azaltılmasını sağlayacak yazılımların geliştirilmesi ve kullanılması önemlidir.

H.264 etkili video işleme teknolojileri

Yazılımların sunucular üzerindeki yükü azaltması bağlamında Macroscop yazılımı sahip olduğu özellikler ile göze çarpmaktadır. Macroscop’un en önemli avantajlarından biri,  IP kameralardan gelen video akışlarının sıkıştırılmış hallerini tam bir çözümlemeye gerek olmaksızın analiz edebilmesi yönünde geliştirmiş olduğu teknolojidir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu teknoloji veri işleme hızını artırırken CPU’ya binen yükü de ortalama olarak 4 kat azaltmaktadır. Bu özellik sayesinde tek bir Macroscop sunucusuna 4 kat daha fazla kamera bağlayabilirsiniz. Bu özelliğin ikinci bir avantajı da daha az güçlü ve daha makul CPU kullanma imkanı ile sunucu donanımlarına yönelik giderlerin azaltılabilmesidir.

Macroscop geliştiricileri tam çözümleme olmaksızın video analizi yapılabilmesi teknolojisini sadece MJPEG, MPEG-4 için değil H.264 için de geliştirmiş durumdadır.

Video kartı üzerinde video akışlarının işlenmesi

Donanımsal kaynakların kullanımındaki verimi artırmak üzere Macroscop geliştiricileri işlemlerin bir kısmını video kartının üzerine taşımıştır.  Bu yaklaşım modern video kartlarının çözümleme işlemini kendi üzerlerinde yapabilir hale gelmeleri nedeniyle sergilenmiştir. Bu yaklaşımın kullanılması CPU’ya binen yükü yarı yarıya düşürmektedir. Böylece daha az pahalı ve daha az güçlü olması gereken bir CPU kullanmak suretiyle genel maliyet toplamı azaltılabilmektedir.

Çözümleme işleminin video grafik kartlarına yöneltilmesi sadece sunucuya dair maliyetin düşürülmesini değil aynı zamanda video izleme sisteminin istemci tarafındaki maliyetlerin de düşürülmesini sağlamaktadır.  Bu özelliğin kullanılabilmesi için yazılım ayarlarında bu seçenek aktif hale getirilmiş olmalı, çözümleme CPU veya grafik kartı tarafından yapılıyor olmalıdır.

Mobil ve web istemcilerde H.264 video işleme

Video izleme sistemlerinde genel olarak mobil ve web istemciler H.264 formatını desteklemez. Bu gibi durumlarda görüntüyü izleyebilmek için öncelikle MJPEG formatına yeni kodlama yapılması gerekli olmaktadır. Bu işlem ise çok fazla kaynak gerektirir ve sunucuya baskı oluşturur.

 

mobil-uygulamalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macroscop mobil uygulamaları

Macroscop’un en son sürümleri IOS ve Android cihazlar için H.264 formatını desteklemektedir. İstemci yazılımlar h.264 formatındaki video akışlarını işleyebildiğinden sunucu bilgisayarlar sıkıştırılmış video dosyalarını ayıklama, yeniden kodlama gibi işlemlerle uğraşmaz böylece zamandan ve kaynaklardan tasarruf ederler. Mobil istemcilerinizin yeterli donanımsal kaynağının olması halinde mobil cihazlarınız da H.264 formatını işleyebilecektir. Şayet donanımsal kaynaklar yeterli değilse video otomatik olarak MJPEG formatına geçecektir. Video formatı kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir.

Macroscop’u seçerek video izleme sistemleriniz için sadece büyük fırsatlara kavuşmuş olmakla kalmaz aynı zamanda donanımsal kaynak ihtiyacınızı size sunduğumuz ayrıcalıklı teknolojiler sayesinde en aza indirgeyebilirsiniz.

***Bu makale macroscop.com sitesi publications bölümünden alınıp tercüme edilerek buraya eklenmiştir.