SUNUCUNUZDA 4 KAT DAHA FAZLA IP KAMERA İMKANI

Günümüzde teknolojinin eriştiği yüksek çözünürlük seviyesi ile video izleme sistemlerinde kullanılmaya başlanan Full HD, 4K vb. kameraları beraberinde devasa video büyüklükleri getirmektedir. Yüksek çözünürlük, netlik, dijital zumlama gibi özellikler birer artı nitelik olarak önümüze çıkarken depolama alanı olarak ihtiyaç duyulan alan büyüklükleri son kullanıcıların kimi zaman canını sıkabilecek ölçülerde olabilecektir.

Fiber kablolar ile dizayn edilmiş bir altyapıda bu hacimdeki video büyüklüklerinin transferi daha az sorun teşkil ederken daha zayıf ağlarda transferin mümkün olmaması veya düşük kalite ve hızlarda olması gibi sonuçlar karşımıza çıkabilecektir. İşte tam burada da yardımımıza koşan yine teknolojinin kendisi olmaktadır. Her geçen gün büyük veri yığınlarının sıkıştırma algoritmaları ile daha küçük dosyalar haline getirilmesi böylece hem depolama anlamında hem de ağ üzerinden transfer anlamında daha az yer tutmaları sağlanabilmektedir.

Günümüzde bu sıkıştırma algoritmalarından en revaçta olanlarından biri IP kamera sistemlerinde genel olarak tercih edilen H.264/H.265 sıkıştırmasıdır. Bu algoritma daha düşük depolama ve transfer büyüklüğü gereksinimi fakat daha yüksek görüntü kalitesi sunmaktadır. Bu sayede daha küçük bir bant genişliği ve video arşivleri için daha az sayıda harddisk gereksinimi doğmaktadır. Tüm bu faydalarına rağmen bu sıkıştırma algoritmalarının kullanımı donanımsal ekipmanlara biraz daha fazla baskı oluşmasına da neden olur.

Bir IP video izleme sisteminin bant genişliği ihtiyacı daha tasarım aşamasında iken ele alınmalıdır. Bir ağ üzerinde çok sayıda IP kameranın kullanılması, ki bunlar megapiksel ise, görüntülerin yayınlanmasında kesintilerin olmasına neden olabilir.  Hatta bu durum izlenecek veya arşivlenecek görüntülerde veri kayıplarının olması ile sonuçlanabilir.  H.264 sıkıştırması yüksek çözünürlükte ve büyüklükte video akışlarının transferi için bir çözüm olarak gelmektedir. Fakat modern bir sıkıştırma formatı bu şekilde video işleminin tüm faydalı yönlerine rağmen bu işlem yüksek hızlı bilgisayarlar için bile sorun haline dönüşebilir.  Ayrıca donanımlar üzerinde kullanılacak video izleme yazılımı da bu sorunun bir parçası haline gelebilir. Bu yüzden sunucular üzerindeki yükün azaltılmasını sağlayacak yazılımların geliştirilmesi ve kullanılması önemlidir.

Bu noktada Macroscop IP video izleme sistemlerinizi tasarlamanız esnasında size bu yönde çözümler sunarak muazzam tasarruflar sağlayabilmektedir. Bilindik sistemlerin en önemli dezavantajı IP tabanlı bir sistem sunabilmek için video akışını öncelikle  tümüyle ayıklamak/çözümlemek (decompression, decoding) zorunda olmalarıdır. Macroscop ise geliştirdiği teknoloji ile bu zorunluluğu ortadan kaldırmış kısmi çözümleme ile video akışını analiz edilebilir hale getirmiştir.

Video akışlarının çözümlenmesi bir kaç aşamada gerçekleşir, en son aşamalar donanımsal kaynaklara en fazla ihtiyaç duyulan aşamalardır.  Bu son aşamalar Macroscop’ta gerçekleştirilmez. Macroscop video akışı algoritmaları kullanıcıların video akışı verilerinin tam bir çözümlemeye gerek kalmaksızın analiz edilebilmesini sağlamaktadır.

Bu teknolojinin uygulanması veri işleme hızının artmasını, böylece işlemciye düşen yükün dört kaz azaltılmasını sağlar. Ayrıca Macroscop kullandığınızda bir adet sunucuya dört kat daha fazla kamera bağlayabilmeniz mümkün hale gelir. Masrafları düşürerek tasarruf etmenin diğer bir yolu da sisteminizin daha az güçlü işlemciler  kullanabilmesi böylece makul maliyetlere (cost-effective) sahip işlemciler ile sunucu ekipmanlarına yapılan giderlerin azaltılabilmesidir. Macroscop’un yeni kısmi çözümleme teknolojisinin getirdiği önemli avantajların başında bu yenilik gelmektedir.

Hem sunucuda hem de kullanıcı tarafındaki ekipmanlarda masrafları azaltmak için video akışının video kartı üzerinde işlenebilmesi de Macroscop’un sunduğu diğer bir avantajlı işlevdir. Bu işlev de kullanıcı bilgisayarında işlemciye düşen yükü en az iki kaz azaltacak bu sayede kullanıcıya daha az güçlü ve daha az pahalı işlemciler kullanma imkanı sunacaktır. Tek yapmanız gereken video işlemeyi kart üzerinde mi yoksa işlemci üzerinde mi yapmanız gerektiğine karar vermenizdir.

Macroscop’un diğer bir avantajı da 64 bit mimarisini desteklemesi, 64 bitlik uygulamalar için ilave kaynakları serbest bırakmasıdır.

***Bu makale macroscop.com sitesi publications bölümünden alınıp tercüme edilerek burada yayınlanmıştır.